Skoči na glavno vsebino

V torek, 18. marca 2025, smo z dijaki 2. d razreda in dijaki, ki so nadoknadili manjkajoče ure interesnih dejavnosti, obiskali Medobčinski muzej Kamnik – Grad Zaprice in Hišo Rudolfa Maistra. Na gradu Zaprice smo imeli organizirano delavnico z naslovom Izdelovanje pečatov in žigov. Gospa Tanja nam je razložila pomen pečatov nekoč in danes. Na praktičnem primeru nam je pokazala, kako so včasih uporabljali pečat, ko so voskali pisma. Nato je vsak dijak narisal svoj logotip, ki smo ga vtisnili v maso, jo zalil s posebno maso in pečat pustil, da se posuši. Izdelke smo prinesli v šolo, kjer bomo v kratkem poskušali narediti odtis pečata.

Ogledali smo si tudi muzej, kjer so shranjeni arheološki, etnološki, zgodovinski in umetnostnozgodovinski predmeti. Arheološki predmeti ponazarjajo življenje naših prednikov, etnološki predmeti pa povezujejo vsakdanje in praznično življenje različnih slojev prebivalstva. Zgodovinski predmeti predstavljajo različne vire, kot so časopisni članki, materialni predmeti, slike in zapisi. Umetnostno-zgodovinski predmeti prikazujejo ustvarjalnost naših prednikov, med njimi pohištvo, svetila, ure, posodo in druge predmete vsakdanjega življenja, ki predstavljajo dediščino širšega kamniškega območja.

Zadnja postaja je bil obisk rojstne  Rudolfa  Maistra, slovenskega generala, domoljuba, pesnika in bibliofila. Razstava pripoveduje življenjsko zgodbo o generalu in njegovem času ter o njegovem še vedno močnem vplivu na Slovence.

V CIRIUS smo se vrnili polnih vtisov in novih znanj, ki smo jih pridobili na drugačen, prijaznejši način.

Organizatorki dejavnosti: Frančiška Zore in Zvezdana Hribar Rajh

Fotografije: Zvezdana H. Rajh, https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=rm&ogbl#inbox/FMfcgzQZTppzFpgzrxqrKwFnFSRzXlbh

Related Images:

(Skupno 32 obiskov, današnjih obiskov 1)

Orodna vrstica za dostopnost